Blogy       Lidé.cz       Spolužáci.cz       Hry.cz       Seznam       Email       Novinky.cz       Super.cz
Seznam blog
informace o dění v Seznamu
Kategorie: Technici
16.09.2013 11:11 - Technici - trvalý odkaz

Datové centrum společnosti Seznam.cz bude v Horních Počernicích

Seznam.cz po výběru partnera pro výstavbu datového centra dále pokročil. Našel pozemek pro jeho realizaci v Horních Počernicích a rozjíždí tendry na dodavatele.
Datové centrum společnosti Seznam.cz získává konkrétnější rozměry. Seznam.cz si již dříve vybral společnost Altron jako generálního dodavatele stavby datového centra. Po hledání vhodného pozemku pro výstavbu byl vybrán a nyní již i smluvně definitivně potvrzen pozemek v Horních Počernicích, který patří společnosti VGP. Lokalita splňuje představy společnosti Seznam.cz z hlediska dostupnosti, vybavenosti i logistického umístění. V blízkém okolí jsou například sklady dalších významných IT společností.  

V nejbližší době se rozběhnou výběrová řízení na jednotlivé dodavatele, do konce roku se budou řešit zejména oblasti stavby, technologie VN/NN a chlazení. Tendry zaštiťuje výběrová komise složená ze zástupců společností Seznam.cz  a Altron. Výběrová řízení jsou pouze na stavbu a non-IT části projektu, protože Seznam.cz již vlastní potřebné IT vybavení.

Připomeňme, že datové centrum se staví jen pro potřeby společnosti Seznam.cz, žádné komerční využití prostoru Seznam.cz neplánuje.


Marek
28.05.2013 14:25 - Technici - trvalý odkaz

Seznam.cz vybral partnera pro výstavbu svého datového centra

Seznam.cz se definitivně rozhodl pro výstavbu vlastního datového centra. Ve výběrovém řízení na generálního dodavatele uspěla společnost Altron.
Výstavbu vlastního centra oznámila česká internetová jednička Seznam.cz na konci loňského roku, kdy probíhalo první kolo výběrové řízení na generálního dodavatele. Adepti měli představit návrh řešení vlastního datového centra. Společnost Altron, která bude u tohoto projektu generálním dodavatelem, je významným hráčem na poli výstavby datových center. Je také držitelem certifikátu Uptime Institute, kterým se mohou pochlubit jen 4 firmy v České republice.

V současné době probíhá hledání vhodných pozemků pro výstavbu v okolí Prahy. O dalším vývoji projektu budeme průběžně informovat.

Marek Leš
10.10.2012 14:30 - Technici - trvalý odkaz

Tender na nové datacentum Seznam.cz zná dva finalisty

Česká internetová jednička, Seznam.cz, ukončila první kolo tendru na partnera pro plánované datacentrum. Z celkem deseti vybraných firem se do finále probojovaly společnosti Altron a Pronix.

Obě vybrané společnosti jsou v oblasti datových center významnými hráči na českém trhu a během prezentace dokázaly předvést dostatek zkušeností s architekturou, designem či dohledáváním lokalit pro samotná datová centra. Obě se navíc mohou honosit certifikací Uptime Institute, společností definující standardy pro datová centra. Touto certifikací se mohou pochlubit jen 4 firmy v České republice.

Nyní mají obě společnosti za úkol vytvořit návrh technologického řešení „seznamáckého“ datacentra (energetickou náročnost, systém chlazení, způsob napájení, výpočet TCO nebo vizualizaci návrhu). „Vydali jsme se časově náročnější cestou. Chceme však, aby naše datové centrum bylo efektivní a mohlo se pochlubit něčím inovativním. V přípravné studii se tak chceme zaměřit zejména na energetickou efektivitu a využití moderních technologií,“ řekl Vlastimil Pečínka, technický ředitel společnosti Seznam.cz.

Vítěz výběrového řízení bude znám začátkem příštího roku.

  Marek Leš  Jakub Šumanský 
Marek a Jakub

05.06.2012 13:35 - Technici - trvalý odkaz

Domovská stránka Seznam.cz pofrčí na IPv6

Druhý mezinárodní den IPv6 je za dveřmi, kde již tuto středu 6. 6. 2012 spustí své služby po IPv6 protokolu stovky firem na celém světě a Seznam.cz u toho nebude chybět.
Seznam.ce se účastnil i loňského ročníku mezinárodního dne IPv6. Ten však byl koncipován jako „IPv6 na zkoušku na jeden den“. Letos se weby nechají spuštěné přes IPv6 nastálo. a Seznam.cz nebude výjimkou. V noci z úterý na středu spustíme po IPv6 domovskou stránku www.seznam.cz a zároveň odblokujeme známé nefunkční IPv6 sítě (celkem cca 0,001% uživatelů). Během následujících dní budeme bedlivě sledovat stav a hlášení od uživatelů. Pokud nastane problém s přístupem na naše stránky, bude s největší pravděpodobností způsoben špatným nastavením počítače nebo sítí u daného poskytovatele internetu. Pro další informace můžete navštívit První pomoc s IPv6.

Součástí celosvětové akce je i konference pořádaná sdružením CZ.NIC, kde na celý den jsou připraveny zajímavé přednášky. Na poobědové panelové diskuzi budeme spolu se zástupci UPC, O2 a T-Mobile zodpovídat Vaše dotazy.


Martin Doleček
07.02.2012 10:42 - Technici - trvalý odkaz

IPv6 v Seznamu stále žije

Je tomu téměř 8 měsíců, co jsme hodnotili Mezinárodní den IPv6 v Seznamu a načrtli si další plány. S novým rokem přichází čas hodnocení a zamyšlení se nad dalšími vylepšeními. Jak to tedy je s naší podporou IPv6?

V roce 2011 jsme se zúčastnili Mezinárodního dne IPv6, jehož hlavním cílem bylo ověřit připravenost uživatelů a poskytovatelů internetu na vydávání stránek po IPv6. Akce dopadla výborně, ale i tak z našich statistik vyplývalo, že 0,4 % uživatelů by mohlo mít na IPv6 problémy. Po vyřazení ne zcela funkčních sítí (sítě některých mobilních operátorů, vysokoškolské sítě atd.) se dostáváme na cca 0,02 – 0,04 %. Proto jsme naše služby po IPv6 zatím vydávali jen prověřeným poskytovatelům internetu, a tedy jen určité části uživatelů s IPv6 adresami.

Během posledního půlroku jsme bedlivě sledovali trend uživatelů s nefunkční IPv6 – naštěstí byl klesající. Počet problémových IPv6 adres klesl k 0,3 % a po odmyšlení známých problémových sítí jsme na magické hranici 0,01 %. Proto jsme se rozhodli, že změníme politiku „prověřených poskytovatelů“. Od středy 8.2. IPv6 služby pustíme všem mimo nám známým nefunkčním sítím. Tím služby Seznam.cz po IPv6 nabídneme výrazně širší skupině uživatelů.

Možná se ptáte, které sítě konkrétně vyhodnocujeme jako ne zcela funkční. Není naším zvykem na nikoho ukazovat prstem, a proto sami oslovíme správce dotčených sítí a předáme jim informace z našich měření.

Nakonec si pojďme stručně shrnout nejbližší kroky:

  • 8. února spustíme Novinky.cz po IPv6 všem, mimo nefunkční sítě
  • po týdnu provozu vyhodnotíme, jestli se někde neobjevily problémy
  • pokud bude vše v pořádku, spustíme ostatní IPv6 služby stejným způsobem (Super.cz, Spoluzaci.cz, TV program, Sdovolena.cz, přihlášení/registrace)
  • další služby jako například www.seznam.cz, Zbozi.cz, Firmy.cz, Mapy.cz, Sreality.cz, Sauto.cz, jsou v plném proudu příprav na spuštění po IPv6.


World IPv6 launch day - logo

Nakonec bych rád připomněl a vyzval všechny k účasti na letošní celosvětové akci World IPv6 Launch, které se účastní i Seznam.cz, a která si klade za cíl ve stejný den jako loni, tedy 6. 6., spustit co nejvíce služeb na IPv6 a už je takto nechat.

Více informací o IPv6 naleznete na stránkách Seznam Nápovědy.


Martin Doleček

15.06.2011 10:15 - Technici - trvalý odkaz

Jak dopadl Mezinárodní den IPv6 u Seznamu a jaké jsou další plány?

Zjistili jsme, že téměř 4 % uživatelů českého internetu by mohla plnohodnotně fungovat na IPv6, ale operační systémy a internetové prohlížeče jim IPv6 cestu vyberou pouze v 0,5 % případů. Zajímavé. ...

... Zajímavé je i to, že  0,4 % uživatelů  má problémy s využitím IPv6 v případě, že mají IPv4 i IPv6 zároveň.

V Seznamu jsme několik týdnů sledovali a měřili funkčnost a připravenost připojení uživatelů a internetových poskytovatelů služeb na vydávání a přijímání dat po IPv6. Nyní i díky Mezinárodnímu dni IPv6, máme unikátní výsledky a pohled na to, jak to s českým IPv6 vypadá. Jsou tedy Češi připraveni?

Začali jsme ale už dříve, než ono 8. 6. 2011. Chtěli jsme předem vědět, kolik uživatelů by mohlo mít problémy, pokud bychom vydávali IPv6 záznamy některých služeb všem bez rozdílu. A tak jsme nasadili na některé naše služby testovací script, který po návštěvě stránky uživatelem otestoval, zda je vše v pořádku, či je někde problém. Mezinárodním dnem IPv6 jsme si ověřili, že námi očekávané výsledky se shodují s ten den naměřenými daty. Takže se žádný konec internetu nekonal ;) Dokonce jsme nezaznamenali ani zvýšené dotazy našich uživatelů, kteří by měli problémy s načítáním stránek. V podstatě se nikde neprojevily žádné problémy.

Podívejme se na konkrétní výsledky

Víme, že zhruba 4 % českých uživatelů internetu mají tzv. dualstack (tj. mají IPv4 i IPv6 a jsou schopni se připojit na server za pomocí DNS záznamu). Bohužel jen u 0,5 % z nich si jejich operační systém či webový prohlížeč vybere cestu přes IPv6. Jinými slovy, kdyby vše fungovalo až 4 % Čechů by mohla využívat data po IPv6.

Naproti funkčním uživatelům tu máme i ne zcela funkční. Ti sice mají dualstack, ale připojení preferovanou cestou neprojde. Takových je kolem 0,4 %. Pokud si ale z této hromádky odmyslíme nejčastěji problémové sítě (nefunkční tunely mobilních operátorů, některé vysokoškolské sítě a urychlovací proxyservery prohlížečů), pak se dostaneme na chybovost dualstacku 0,02 - 0,04 % a to už není zas tak vysoké číslo.

Jako problémová připojení se dají označit i sestavované tunely, kterých není zrovna málo (17 % Teredo, 3 % 6to4). Největším problémem se u tunelů jeví preference spojení přes IPv4 a nemožnost načtení IPv6 hostnamu. Přímo na IPv6 adresy se tunely většinou dostanou, čehož využívají i některé peer-to-peer sítě. Takže pokud chcete chodit na data přes IPv6, zkontrolujte si, jak se připojujete.

Pozitivní je, že pokud se už nastaví nativní IPv6 adresa, pak je většinou preferována. Momentálně se počet nativních IP adres pohybuje kolem 0,3 – 0,5 %, takže mluvíme zhruba o 30 000 uživatelích v ČR.

A k čemu jsme dospěli? Počet uživatelů s ne zcela funkčním IPv6 připojením není zanedbatelný, a proto budeme na IPv6 postupně pouštět poskytovatele připojení až po krátkém ověření funkčnosti. Bližší informace naleznete zde.

Nakonec pro nedočkavce jsme vytvořili plán služeb, na kterých se již pracuje či jsou v plánu upravit na IPv6. Seznam služeb a jejich plánované úpravy se mohou  v průběhu času měnit v závislosti na nových překážkách, nebo požadavcích, které v průběhu úprav objevíme. Naše plány najdete také na naší nápovědě. Plány úprav naleznete taktéž v sekci IPv6.

PS: Velké díky patří kolegovi Radkovi Zajícovi, který se vrhl do měření a zkoumání dat.

Martin Doleček
Martin Doleček

09.05.2011 09:45 - Technici - trvalý odkaz

Seznam.cz se připojí k celosvětovému dni IPv6

Není tajemstvím, že Seznam.cz už přes rok pracuje na zpřístupnění služeb přes nový internetový protokol IPv6.

Protože pro naše uživatele chceme maximální komfort, ať už přistupují z IPv4 nebo IPv6, zapojí se Seznam.cz za necelý měsíc do celosvětové akce s názvem "World IPv6 Day".

Co se bude dít? Na celém světě se 8. 6. 2011 na 24 hodin zpřístupní některé velké webové služby přes internetový protokol IPv6. Seznam.cz bude mít po tuto dobu přes IPv6 volně přístupné jedny z nejnavštěvovanějších služeb mapy.cz, novinky.cz, super.cz a firmy.cz. Smysl celé akce je v motivaci všech součástí internetového světa, tedy včetně poskytovatelů internetu, výrobců síťových prvků, operačních systémů, webových aplikací, a v neposlední řadě samotných uživatelů, k přípravě na IPv6 a ověření její funkčnosti.

Pro samotné uživatele by se během dne nemělo nic změnit. Test má prověřit hlavně poskytovatele internetového připojení, a to zejména, zda mají pořádek ve svých sítích a jestli jim v případě přidělené IPv6 adresy fungují všechna zařízení na trase od koncového uživatele připojení až například ke službám Seznam.cz.

Podle odhadů z podobných testů vyplývá, že problém s připojením by mohlo mít maximálně 0,05% uživatelů. Pokud by se Vám tedy 8. 6. 2011 stalo, že máte problémy s načtením stránek, kontaktujte svého poskytovatele internetu či správce sítě. S velkou pravděpodobností nebude mít vše v pořádku.

Jen pro připomenutí, IPv6 (IP verze 6) je internetový protokol, který je nástupcem IPv4 protokolu. Přes IP protokol probíhá veškerá internetová komunikace. IPv4 je tu s námi už více jak 30 let a jeho největší nevýhodou je maximální, a tudíž omezený, počet IP adres, které lze po celém světě přidělovat. Začátkem února letošního roku došlo k obávanému: poslední IP adresy byly rozděleny mezi kontinenty. Nyní začíná boj o poslední IP adresy a jedná se i o formu výnosného obchodu. IPv6 je vytvořen s opravdu velkou rezervou počtu IP adres, a proto by měl přežít několik generací.

Seznam všech organizací zapojených do akce "World IPv6 Day" naleznete na webové adrese projektu http://isoc.org/wp/worldipv6day/participants/. Více informací o IPv6 na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/IPv6.

Tento rok naservírujeme hned několik služeb plnohodnotně přes IPv6 - ale o tom zas příště ;)

Martin Doleček
Martin

27.07.2010 14:13 - Technici - trvalý odkaz

Javascriptová knihovna JAK = JAK ≠ SZN

Kryptický název značí přelomovou událost v opensource knihovně JAK. Tuto Javascriptovou knihovnu pro vás vyvíjíme již více než 2 a půl roku a nastal čas k jejímu přepsání a vyladění.
Evoluce verze 1 na verzi 2 probíhala zhruba půl roku. Nová verze byla nasazena na většinu služeb Seznamu a jsou na ni vyvíjeny i nové Mapy. Nyní nová verze knihovny dospěla do stabilního stavu, který nabízíme i vám na stránkách http://jak.seznam.cz.

Nová verze od staré se liší jmenným prostorem, tak jak je naznačeno v nadpisu. Tímto zpětně nekompatibilním zásahem jsme docílili nutnosti přepsat starý kód, pokud bude třeba použít novou knihovnu, nebo novou komponentu. Pro tento případ jsme připravili migračního průvodce. Převod jednoho průměrného webu trvá zhruba 30 min, přičemž převažuje práce s vyhledáním a nahrazováním ve vašem oblíbeném textovém editoru.

Vývoj nové knihovny jsme přesunuli na server GitHub , abychom vám byli blíž a vy mohli vždy použít nejaktuálnější verzi, nebo abyste měli možnost nám poslat opravu, pokud zjistíte jakoukoli chybu. Na serveru GitHub můžete nalézt i další widgety, pro které jsme zatím nestihli připravit příklady na webu JAKa.


Představení nové verze JAKa proběhlo na stránách Zdrojáku ve dvou volně navazujících článcích. První, JAK: JavaScriptová knihovna z dílny Seznamu, popisuje základní práci s knihovnou a druhý, JAK podruhé: vektory a animace, popisuje zajímavou oblast tvorby vektorové grafiky napříč prohlížeči.


Aichi

05.05.2010 16:11 - Technici - trvalý odkaz

Převodník měn a rychlá volba v Lištičce Seznamu

Seznam Lištička pro Internet Explorer dostala nové zajímavé funkce.
Stává se Vám občas, že chcete nakoupit něco cizím e-shopu a neorientujete se v cizí měně?

S pomocí Seznam Lištičky pro Internet Explorer už na takové starosti můžete zapomenout. Najeďte kurzorem myši na částku v cizí měně a vyskočí bublina s přepočtem na koruny dle aktuálního kurzu ČNB.

Snadno si tak spočítáte, na kolik Vás vyjde ubytovaní v rakouském penzionu, nový foťák z Ameriky nebo lístek z Madridu do Barcelony.


A aby toho nebylo málo, nová Lištička pro Internet Explorer má další užitečnou funkci s příznačným názvem rychlá volba. V nové záložce místo prázdné stránky uvidíte svoje oblíbené stránky a vyhledávaní na internetu. Máte je tak vždy po ruce a v přehledné podobě.
 
Stáhnout novou Lištičku pro IE můžete zde.


Alexander

20.04.2010 15:35 - Technici - trvalý odkaz

Nová verze Mozilla Firefox v barvách Seznamu!

Spouští se nová verze oblíbeného prohlížeče Mozilla Firefox 3.6.3., která je speciálně upravená pro Seznam.cz.
Seznam přichází s novou verzí oblíbeného prohlížeče. Dnešním dnem se spouští Mozilla Firefox 3.6.3. pro Seznam.cz. Po jednoduché instalaci dostanete novou, speciálně  upravenou verzi, která by měla být  pro uživatele příjemnější. Kromě změny designu přináší i snadnější a zábavnější práci s internetem. Služby Seznamu jsou snadno dostupné přes záložky, domovskou stránku nebo RSS čtečku. Dále je přednastavený doplněk Lištička, který usnadňuje přistup do emailu a překládá slova bleskovou rychlostí.


Vyzkoušet nový Firefox můžete zde: http://software.seznam.cz/firefox


Alexander

< Novějších 10 článků - Starších 10 článků >
Autor:
seznam
Další blogy:
Fulltext blog
Mapy.cz blog
Sklik.cz blog
PR blog
FC blog
Sreality.cz blog

Kliknutím si přidáte nejnovější zprávy z tohoto blogu přímo na hlavní stránku Seznamu.

Archív:
duben 2014
PoÚtStČtSoNe
- 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 - - - -