Blogy       Lidé.cz       Spolužáci.cz       Hry.cz       Seznam       Email       Novinky.cz       Super.cz
Seznam blog
informace o dění v Seznamu
Kategorie: Technici
08.07.2009 10:20 - Technici - trvalý odkaz

Akcelerátory v Lištičce pro IE

Zjednodušte si práci s internetem, využijte akcelerátory! Fungují i v IE7.

Už vás nebaví označovat text na stránce a kopírovat ho do okna pro hledání? Použijte akcelerátory a udělejte vše na jedno kliknutí. Pokud máte nainstalované akcelerátory, tak stačí označit „text“ na webové stránce. Vyskočí vám bublina s nabídkou vyhledávačů (jako na obrázku) a na jedno kliknutí se dostanete na výsledky hledání fráze „text“ na zvoleném vyhledávači.


Typické scénáře pro použití akcelerátorů:

  • Čtete webovou stránku a narazíte na slovo, o kterém se chcete dozvědět více. Označte ho. Vyskočí vám bublina s akcelerátory. Klepněte na ikonu Seznamu („S“) a zobrazí se vám výsledky fulltextového hledání. Nebo klepněte na ikonu Wikipedie („W“) a zobrazí se vám výsledky Wikipedie.
  • Čtete webovou stránku, která obsahuje adresu (například adresu restaurace, kam chcete zajít) a chcete si dané místo najít na mapě.  Označte adresu nebo jméno firmy, vyskočí bublina s akcelerátory. Klepněte na ikonu Mapy.cz („M“) a zobrazí se vám místo na mapě.
Možná jste se už setkali s akcelerátory v IE8 nebo s  akcelerátory v doplňku pro Firefox. Co nového přináší akcelerátory v Lištičce?
  • Akcelerátory se zobrazují jako ikony v toolbaru. Nemusíte rozklikávat menu, ale můžete si rovnou vybrat, co chcete s označeným textem dělat. Pouze málo používané akcelerátory nezabírají  místo, jsou v rozklikávacím menu (na toolbaru vpravo). Volba umístění akcelerátorů je na vás.
  • Snadno si vyrobíte vlastní akcelerátory. Stačí podle návodu vyplnit formulář v nastavení akcelerátorů.
  • Akcelerátory fungují i v IE7.
Seznam rozšiřuje nabídku běžných akcelerátorů o akcelerátory, které se zobrazí jen v těch případech, kdy to má smysl. Pokud myší označíte URL, které není klikací, tak vám akcelerátor umožní přejít na toto URL.  Pokud označíte emailovou adresu, můžete přejít na psaní emailu na vašem účtu u Seznamu. Adresát bude předvyplněn podle označeného textu. Dalším akcelerátorem je překlad označeného slova z cizího jazyka do češtiny.

Jak vypnout Seznam akcelerátory? Klepněte pravým tlačítkem na bublinu s akcelerátory a vstupte do nastavení. Odškrtněte checkbox „Povolit akcelerátory Lištičky“ a klepněte na OK.


Jakub

23.06.2009 08:21 - Technici - trvalý odkaz

Další rok konsolidace

Pavel Zima v nedávném rozhovoru na Lupě označil rok 2009 rokem vnitřní konsolidace Seznamu. Ironií je, že z pohledu provozního oddělení je každý rok rokem vnitřní konsolidace.

Není divu. Za uplynulé tři roky tu nebyl jediný den, kdy bychom zcela zásadně nekonsolidovali část naší bohaté infrastruktury.

Pokud bych měl za uplynulý rok vypíchnout nejvýznamnější konsolidaci pod střechou IT provozu, musím vzpomenout na projekt, jehož cílem byla profesionalizace našeho prostředí IP loadbalancingu. Projekt si vzal do hledáčku několik desítek linuxových serverů, které na opensource platformě linux virtual serveru (LVS) zajišťovaly kompletní loadbalancing našeho prostředí. Zlom nastal v první polovině loňského roku, kdy se počet těchto serverů, včetně jejich záloh, přiblížil k číslu padesát.

Začátkem roku 2008 jsme se rozhodli celou loadbalancing architekturu zkonsolidovat. Výsledkem téměř ročního projektu, zahrnujícího výběr technologie a migraci všech služeb za provozu, je architektura s jediným síťovým prvkem v každé naší lokalitě, plus ke každé jeden záložní. Téměř padesát LVS serverů jsme tak zredukovali na celkem 4 prvky, obhospodařující celý Seznam. Éru LVS se slzou v oku opouštím s vědomím, že být menšími, nikdy bychom možná řešení linux virtual serveru opouštět nemuseli.

Uplynulý rok byl i rokem praktického vstupu Seznamu do NIXu. Projekt, jehož cílem bylo - pochopitelně - ušetřit za datovou konektivitu, slavil úspěch v druhé polovině loňského roku. Dnešním dnem tak Seznam provozuje celkem dva desetigigabitové propoje do výměnného uzlu NIX.CZ a rovněž užívá dvě zálohované přípojky ke dvěma ISP pro zahraniční konektivitu. Tato změna, která zpomalila křivku nákladů spojených s naší rostoucí internetovou konektivitou, trvala od svého počátku přes jeden rok.

Velkým mezníkem byl v loňském roce i přechod celého kancelářského IT prostředí na platformu Windows Domain a Outlook. (Původně jsem to nechtěl zmínit, abych  nedělal neplacenou reklamu). Ale spousty člověkohodin našich techsupporťáků a Windows administrátorů, které tento technologický skok stál spousty sil, prostě zmínit musím. Přechod se projektoval už od konce roku 2007 a realizován byl během podzimu. Týdny a měsíce stresů s tím spojených nakonec stály za to. Radost z komfortní synchronizace mezi notebookem a všemožnými mobilními zařízeními mají teď všichni ti, které nebaví číst si emaily jen 12 hodin denně v práci. A abych tedy nedělal reklamu - úplně na 100% to celé nefunguje. :-)

A ještě přidám.. V rámci konsolidace DNS provozu jsme začali pracovat na využití bezpečnější technologie DNSSEC. V tuto chvíli v podstatě všechny naše odchozí DNS dotazy využívají technologii DNSSEC. Naše vlastní domény DNSSECem podepsané nejsou. Brání tomu ještě několik velkých technologických oříšků. Stejně tak jsme začali více experimentovat se serverovými virtualizačními technologiemi a pro další léta jsme zvolili virtualizaci postavenou na opensource platformě OpenVZ.

Ani ten letošní rok, zdá se, nebude jiný. Na konci roku nás podle všeho čeká překlenutí 5 gigabitové hranice síťového provozu a s tím spojené výměny síťových prvků, které nám v případě výpadku jedné linky nebudou kapacitně stačit (protože 5 + 5 = 10 Gbps). Rozšiřovat se na naše pobočky bude doménové prostředí a stejně tak v roce 2009 budeme s vybranou technologií masivněji virtualizovat naše serverové instalace. Pro všechny naše uživatele chystáme konsolidaci komunikačních kanálů na helpdesk. Martin Doleček se stal novým šéfem administrátorského oddělení, takže i on začal vymetat kostlivce ze skříní (rozuměj: konsolidovat) Ale o tom všem zase někdy příště. Tedy, rok 2009 bude pro provozní oddělení, mimo jiné, opět rokem konsolidace.


PS: Možná trochu pozdě na ohlédnutí za rokem loňským, nemyslíte? Jenže kdo tu má stíhat psát na blog, když pořád něco konsolidujeme. :-)


Michal

03.03.2009 11:59 - Technici - trvalý odkaz

Aktualizace Javascriptové knihovny JAK

Je to rok, co jsme vydali jako open source Javascriptovou knihovnu JAK. V tomto týdnu proběhla masivní aktualizace knihovny a webu s příklady.
JAK se může i po roce pochlubit zpětnou kompatibilitou, tudíž widgety a kód napsaný před rokem bude fungovat se současnou verzí. JAK má oproti konkurenčním frameworkům výhodu v česky psaném manuálu, stránkách s příklady a diskusním fóru, na kterém vám rádi pomůžeme s vašimi problémy.

JAK je stále modernizován, proto je vhodné sledovat jeho stránky a připravovat se na budoucí změny. Jako příklad mohu uvést zavedení nové metody $super pro volání metod předka, která v budoucnu nahradí metodu callSuper. Za zmínku také stojí stále vylepšované počítání pozic elementů na stránce pro jejich následné pozicování.

Ruku v ruce s aktualizací JAKa dochází i k aktualizaci vydaných widgetů. Před rokem byly některé widgety v rané fázi vývoje a nyní již dospěly. Můžeme zmínit např. kalendář, který před rokem uměl číst datum pouze z jednoho formulářového pole, nyní je možné pracovat s časem i datem a tyto údaje číst z libovolných polí. Dalším widgetem, který prošel masivním vývojem, je editor. Editor se za rok naučil správně fungovat v nastupujících prohlížečích Firefox 3 a Internet Explorer 8. Přídavkem jsou další rozšíření funkčnosti o práci s tabulkami, nebo implementace využití kontroly pravopisu.

Dále byly vylepšeny knihovny pro práci s vektorovými grafy. JAK se jako jeden z prvních frameworků (možná jako první) může pochlubit bezproblémovou prací s VML v přicházejícím Internet Exploreru 8 s možností změny objektů za běhu skriptem. Těchto vektorových knihoven využívají widgety pro kreslení grafů, které v průběhu doby získaly rozšířené možnosti konfigurace vzhledu.

JAKem se snažíme reagovat na aktuální trendy a proto si na stránkách JAKu můžete zkusit použít vizualizátor navěšených událostí Visual Event od Allana Jardine. V blízké budoucnosti bude tato verze JAKa propagována na další služby Seznamu a tudíž i na nich bude brzy vizualizátor fungovat. Tato jednoduchá pomůcka umožňuje rychleji dohledat, jaký kód je svázán s jednotlivými ovládacími prvky ve stránce.

Vývoj JAKu a knihoven neustává a tak je nasnadě otázka, na co se můžete v nejbližší době těšit. Mohu slíbit, že vydáme novou plně konfigurovatelnou prohlížečku obrázků LightBox, která bude mít premiéru na novém webu Novinek. Myslím, že se máte na co těšit.


Aichi

10.12.2008 11:12 - Technici - trvalý odkaz

Nový Super.cz

Jenom taková malá technologická změna, nic hrozného. I takto by se dalo dívat na novou aplikaci super.cz, kterou jsme právě nasadili ...
A abyste si nemysleli, že si z dlouhé chvíle programujeme aplikace pořád dokola, znova a znova, uvedu pár docela důležitých aspektů, které nás k tomu vedly.

Původní super.cz byla jedna z nejstarších aplikací v Seznamu. Přísloví " neopravuj to, co funguje" platilo pro Super.cz bezezbytku, proto se nikomu do žádných velkých změn nechtělo. Přece jenom za dobu její životnosti se na ní vystřídala spousta programátorů a každý z nich do ní vnesl něco svého.

 

Ale důvody nakonec převážily: nutnost portace na novější operační systém, zduálnění (to proto, abychom předešli nekontrolovatelným výpadkům proudu v serverovnách),  sjednocení redakčního systému s redakčním systémem jiných služeb. Backend, na kterém se dá postavit nejen mobilní verze, ale který umožní celou aplikaci jednoduše rozvíjet a přízpůsobovat. Tohle všechno nás vedlo k tomu napsat Super.cz znova. Protože jsme potřebovali opravdu kvalitní základ, věděli jsme, kam sáhnout. Použili jsme to, co se nám osvěčilo na serveru Sport.cz a následně i na Novinky.cz.

S novou aplikací se svezla i lehká zněna grafiky, která by měla být přehlednější. Přeuspořádání redakčního obsahu zase reflektuje poslední informace, které máme o čtenosti jednotlivých rubrik tak, abychom lépe vyhověli požadavkům čtenářů.

Oproti původnímu plánu, který byl v délce projektu docela mírnější, je nutno říct, že se nám to trošku protáhlo, jak už to u takových projektů bývá :) Asi jsem to trošku podcenil. Koncová fáze, kde je třeba dotahovat spoustu drobností, byla snad nekonečně dlouhá a vysilující.

Poděkovaní patří všem, kteří se projektu ať už v jakékoliv jeho fázi, zúčastnili. Myslím si, že nakonec se to povedlo a pokud jste si žádné změny nevšimli, tak je to možná taky dobře :).

Tak ať se mu v té ostré konkurenci dobře vede.

'Zdeněk
Zdeněk

20.10.2008 09:40 - Technici - trvalý odkaz

Celý internet v mobilu

... aneb jak nám Wap Proxy přežvýká normální webovou stránku pro mobil.
O co vlastně jde?

Wap Proxy nebo Mobile Proxy, jak službě říkáme, je systém umožňující uživateli zobrazit bežnou webovou stránku na mobilním telefonu nebo jiném mobilním zařízení,  jako je PDA. Jde tedy o překladač webových stránek.


Proč to vzniklo?

Proxy začala vznikat v době, kdy podobných řešení bylo ve světě jen pár a my chtěli uživatelům dát možnost se i na mobilních zařízeních podívat na oblíbenou stránku. Navíc v době, kdy jsme přišli s tímto nápadem, jsem řešil téma diplomové práce a tak velmi brzy začala aplikace vznikat jako diplomová práce. To bylo příjemné a přínosné jak pro mě, tak pro Seznam. Diplomka musela být včas hotová a já se v práci i ve volném čase věnoval naplno jejímu vývoji.


A jak to tedy chodí?

Každého asi v první chvíli napadne, že je to jednoduché. Jen zmenším pár obrázků a je to.... a ono není. Je pravda, že změna velikosti obrázků je nejviditelnější změna. Ale je potřeba udělat mnohem víc.

Ze všeho nejdřív musí vůbec aplikace stránku stáhnout. A to tu správnou! Zobrazení ovlivňují různé faktory od informací ze samotné adresy, přes formuláře až po různé informace obsažené v dotazu, o kterých nemá uživatel většinou ani páru. Navíc pokud si uvědomíte, že některé stránky mají zabezpečení a mnohé weby jsou přístupné pouze pod heslem, přidávají se další a další komplikace při upravování dotazu na cílovou stránku. A naposled to složitější a nejzajímavější. Pokud stránka obsahuje formulář, který se při stránkování rozdělí, musí se při stahování složit celá informace z několika stránek.

Pokud se tohle všechno podaří, nastává první fáze přizpůsobení a fáze, u které jsem nejednou splílal tvůrcům webových stránek na celém světě. Stránku je potřeba rozložit podle její struktury, což vypadá jednoduše a také je. Ovšem jen do té doby, než začne stránka obsahovat chyby. V tu chvíli je potřeba dělat spoustu záchran, aby výsledek byl co nejlepší a hlavně odpovídal standartům. Mnohé telefony si totiž na rozdíl od běžných prohlížečů neporadí s chybami ve stránce. Pokud se vše nakonec provede úspěšně,  začíná magie.

Ano, začíná ta pravá magie. Se stránkou se dělají různá přehazování a veletoče. Mezi nejjednodušší patří nahrazování některých elementů jinými, změny velikostí a přesměrování odkazů a mnoho dalších operací, které jsou vlastně výsledkem dlouhého zkoušení a nekonečných brainstormingů „co tam ještě přidat“. Veškerá základní funkčnost aplikce se vlastně skrývá v této části a každá operace prováděná nad rozloženou stránkou je know-how přizpůsobení. Jednotlivě vypadají úpravy malicherně, ovšem všechny dohromady tvoří pěkný výsledek.

Teď by si člověk řekl, že je to určitě už všechno a ono není. Ještě se musí stránka vypsat. Je pravda, že samotné vypsání je jednoduchá operace, ovšem i zde je potřeba se vypořádat s pořádným špekem a to je rozdělení stránky na části tak, aby telefon nedostal víc dat než zvládne a zobrazil stránku rozumně. Telefony mají -  na rozdíl od stolních počítačů a notebooků - velmi malou paměť a mnohé stránky se jim do paměti ani nevejdou. Proto sestavuje proxy stránku po částech tak, aby uživateli zprostředkovala pěkný výsledek. Aby byla opravdu co nejpříjemnější , pro stránku se sestaví ještě jednoduchá navigace. Jednoduchá proto, protože  nevyužívá žádné přehnaně složité detekce, ale využívá jen nadpisy.

No a stránka je hotová. Nebo ne? Stránka ano, ale ještě zbývá přidat jí vzhled. Překladačů internetových stránek je na světě víc, ale vzhled transformuje jen několik málo z nich. A po pravdě, je to docela fuška pro počítač, který tu práci musí odvést. Celou stránku je potřeba ještě jednou projít a přidat každému prvku správné vlastnosti. Mnohé telefony umí jen jednoduché zápisy stylů a tak styly zjednodušujeme. Mimo to si aplikace pamatuje aktuální barvu pozadí a v případě, že se od ní barva písma liší jen málo, upraví barvu písma na lepší. To je jedna z věcí, na které jsme opravdu pyšní.

A pak?  Pak už jen hurá! a poslat na mobilní službu uživatele.  Vlastně to není až taková věda, viďte?


Vašek

15.10.2008 13:12 - Technici - trvalý odkaz

Technické oddělení zničeno

Našli jste v deštivém podzimním počasí pár pěkných dní a ještě k tomu o víkendu?
Počasí se koncem září na chvíli umoudřilo a tak jsme se mohli oddat slunečnému, akcemi pořádně nabitému víkendu v rámci plánovaného teambuldingu seniorů technického oddělení. V neděli nám zbývalopouze zkonstatovat, že jsme zničeni.

Šéfové týmů se postupně, tak jak dojížděli do místa určení, scházeli od pátečního večera v hotelové restauraci. Proběhlo pár bowlingových zápasů a někteří zvládli i stolní fotbálek. Společný večer byl, s ohledem na nadcházející den a fyzickou kondici adrenalinových adeptů, ukončen dříve než se stačila rozvinou diskuze na téma – kde začíná a končí vesmír...

Sobota, to nám to pěkně začíná. Budíček 8:00, snídaně a přesun do místa aktivit. V hlavě zatím pouze vesmír. Rozdělení do skupin proběhlo již předchozí den. Všichni vědí kam patří? Cože??? Dobrá zopakujeme to:) Skupina A, skupina B a potom 6 skupin na večerní maratón. Skupina A, šup šup na čtyřkolky a pořádně se s nimi seznamte. Zítra vás na nich čeká velký výlet do lanového centra. Dnes si můžete užít alespoň hodinovku po okolí Rychnova nad Kněžnou.
.


Start na první jízdu proběhl naprosto bez problému... Po úvodních slovech zkušeného instruktora všichni významně pokyvovali hlavou, že rozumí, vždyť auto řídit umíme. Jen osamocený Apach na startovní čáře s bezmocně kroutící hlavou a s výrazem upínajícím se na všechny přítomné, když celá skupina už zmizela v dáli, smetl veškerý instruktorův optimismus o průběhu prvního dne akce. Nemusíš nic říkat čeče, stačí když zařadíš „háčko“ a jedeš. A jel...

Skupina B, hybaj na trénink motokár a kvalifikaci na závodní speciály. Již po prvních kolech byly pokořeny traťové rekordy a kvalifikace na závodní mašiny byla jasná. Zítra budou mít všichni na trati pod zadkem „pořádnou mařenu“. Odpoledne se skupiny prohodily. Musíme podotknout, že se nic podstatného nestalo. S rozbitým světlem u čtyřkolky, prasklou nádrží u motokáry a přejmenováním Apache na Hafáče traťovým
komisařem se hold musí v zápalu boje počítat.Večerní 90ti minutový maratón družstev na motokárách už byl pouze vyvrcholením celého dne. Naplno se projevila špatná volba spolujezdců v Biťákově týmu Kosa Nostra, kdy Zdenda svým karambolem zpomalil své spolubojovníky o téměř tři kola. Týmy změnily dráhu v cosi nového, divně vlnitého, co se pak muselo do druhého dne opravovat. Závěr maratónu byl naštěstí okořeněn vynikajícím výkonem vedoucích družstev Mistři a Rafani a tým Mistrů zvítězil po dlouhém boji až na cílové rovince o pouhé 3 setiny. Večerní dýchánek se rozpustil okolo dvanácte. Všichni jsou unaveni, pouze Hafáč plánuje jak
rozeznít kolejnici požárním poplachem.Neděle, uff, už je to tu zase. 8:00 snídaně a přesun do centra aktivit. Skupina A vyráží do lanového centra v Říčkách, skupina B se oddává řádění na 340 ccm motokárách. Odpoledne se skupiny prohodí. Každá z aktivit trvá zhruba 4 hodiny a přestávky nejsou povolené:) Musíme podotknout, že ježdění na motokárách je poměrně náročná disciplína a to samé můžeme říci o velkém okruhu v lanovém centru. Když tyto dvě záležitosti, společně s jízdou na čtyřkolce, absolvujete v rámci několika hodin a máte z předešlého dne za sebou také pořádný kus dřiny, počítejte s tím, že večer nebudete mít chuť už vůbec na nic. Další den raději zažádejte o sickday:)

Celá akce proběhla bez zranění a újmy na zdraví, tímto děkujeme Hafáčovi, že hotel zapálil až v úterý, po předchozí důkladné specifikaci, analýze, oponentuře, naplánování a zajištění zdrojů.


Martin

16.09.2008 16:15 - Technici - trvalý odkaz

Blesk neudeří na jedno místo dvakrát. Většinou.

Po tomto víkendu definitivně přestávám lidovému moudru věřit. Ledaže by platilo pouze na dobu dvou let od posledního úderu bleskem.

Vzpomínka na druhý červenec 2006 se  mi z  paměti ještě úplně nevytratila. Pohledem do elektronického kalendáře si přesně vybavuji  ten úterní prázdninový večer, kdy jsem se v poklidu chystal na týdenní dovolenou do Švýcarska. Ani v nejmenším mne tehdy  nenapadlo, jakou předzvěstí jsou všechny ty timeouty, co jsem náhle zpozoroval na našich Seznamáckých mapách. Za pár minut, po první desítce jasně hrozivých telefonátů, jsem ale měl jasno: výpadek elektřiny v serverovně a všechny služby Seznamu pryč.

Na dovolenou jsem tehdy nakonec přece jen odjel. Pravda, se 14 hodinovým zpožděním. Ostatní kolegové bez plánovaných dovolených takové štěstí neměli. Z výpadku elektřiny v tehdy jediné serverovně Seznamu se tu vzpamatovávali ještě několik dalších týdnů.

Toto neradostné, bez dvou měsíců dvouleté výročí, jsme si připomněli právě o tomto víkendu. Jeden rozdíl tu ale přece jen byl: za ty dva poslední roky  jsme stihli zbudovat druhou serverovnu v Naganu a díky práci vývojářů zdualizovat většinu z více jak 50ti služeb Seznamu. Výpadek byl stejně jako před dvěma lety neplánovaný, stejně jako před dvěma lety v TTC nenaběhlo záložní napájení. Zbytek havárie proběhl identicky.

Díky serverovně v Naganu se nám ale podařila dříve nemyslitelná věc. Plné znovu rozběhnutí celého Seznamáckého freemailu v TTC netrvalo 1,5 měsíce, ale pár hodin. Neztratili jsme při tom žádná uživatelská nastavení ani emailové zprávy.  Z pohledu uživatele byla služba díky druhé serverovně zprovozněna  v řádech desítek minut.

Řekl bych, že jsme na dobré cestě, ne však v cíli. Zbývají  další jednotky služeb v portfoliu Seznamu, které ještě nemají duální architekturu. Stejně tak víme, že ne všechno se v TTC znovu rozběhlo bez pomoci. Odhadem nás výpadek v TTC stoji zhruba dva dny prací na dočištění všeho, co se rozbilo. Díky druhé serverovně jsou to však práce - z pohledu uživatele - neviditelné a nevýznamné.

Naším cílem je ideálně nulový zásah techniků.

Aby do práce v neděli  už konečně nemuseli system administrátoři z týmů Martina Dolečka, Pavla Danihelky, Honzy Vokase, Honzy Mojžíše a Zdeňka Spáčila. Aby  i system operátoři v TTC Jirka Tauber, Tomáš  Soukup  a ostatní dohlíželi na provoz v klidu.

Až v létě 2010 udeří blesk znovu, uvidíme, jak moc se nám s tím podařilo hnout. ;-)


Michal

25.08.2008 10:33 - Technici - trvalý odkaz

CAPTCHA jako API

Máte problémy se spamem? Chcete použít řešení CAPTCHA, ale nechcete zhoršit přístupnost vašeho webu? Zkuste využít CAPTCHA API od Seznamu!
Po API Mapy.cz jsme se na základě podnětů zvenku i přímluvy od Centra TEREZA rozhodli uvolnit pro veřejné nekomerční použití prostřednictvím API i náš CAPTCHA server. Na rozdíl od jiných obdobných řešení je naše CAPTCHA vybavena možností generovat audio stopu a díky tomu je použitelná i pro zrakově handicapované uživatele. Pro její využití máte k dispozici rozhraní jak HTTP tak XML-RPC, respektive FastRPC.

Jak vypadá naše CAPTCHA v praxi si můžete prohlédnout např. na stránce která slouží k registraci nového uživatele Seznamu. Kolegové pro vás připravili také pár příkladů i hotových řešení ke stažení (pro Python i PHP5). Výhodnost použití CAPTCHA API od Seznamu spočívá především v již zmíněné audio verzi a garantované dostupnosti.

BoB
BoB

17.07.2008 16:20 - Technici - trvalý odkaz

Návštěva u důchodce z Vysočiny

Nové Veselí u Žďáru nad Sázavou není známé jen tím, že v něm pobývá snad nejznámější důchodce v ČR, ale také tím, že se v něm už poněkolikáté konalo Letní Soustředění Mládeže, zkráceně LSM.
V titulku klamu, návštěvu Miloše Z. jsme neuskutečnili, na LSM jsme ale zavítali.

LSM (http://www.hifiklubzr.org/lsm/index.php) má za sebou historii
několika desítek let. Když jsem se v polovině devadesátých let k této akci nachomýtl poprvé, jako vedoucí, konalo se v Polničce u Žďáru n. S. a neslo označení LSTM - Letní Soustředění Talentované Mládeže. Scházela se tam banda technicky zaměřených dětí, dorostu a vedoucích (no a taky jejich manželek a přítelkyň, které jim to trpěly). V té době tam byla převaha elektroniků, kteří bastlili různé zesilovače, radary, vysílače, přijímače, a kdo ví co. Zároveň to byla doba, kdy se počítače daly už považovat za dostupné, na trhu byly první vypalovačky CD (kolem nich se chodilo po špičkách a úspěšnost vypálení byla 2:10). Já jsem tam přednášel pro mě v tu dobu oblíbený Pascal a přijal nick VP! [vi:pi:], pod kterou mě dneska dost kamarádů zná. Jako vedoucí jsem tam byl několik let až do
přestěhování tábora (on je to vlastně tábor) do Nového Veselí.

Dnešní LSM je jiné. Koná se jinde, tváře vedoucích se až na některé stálice vyměnily, bastlíři ustoupili počítačníkům, je o týden kratší. Je jiné pro mě, protože já jsem se změnil a doba se změnila. Stále však cítím určité spojení s touto akcí a cítím potřebu podpory těch nadšenců, kteří ji drží při životě. Účastníci tam jezdí se něco přiučit, nebo přinejmenším se nechat vytrhnout z celoroční školní rutiny.

Proto jsem se loni domluvil s Michalem Feixem (btw. dvoudílný rozhovor s ním najdete zde a zde) a zajeli jsme poodhalit roušku tajemství o architektuře našeho emailu a hardware, co používáme. Nakonec z plánované dvouhodinové přenášky bylo celodenní sezení od snídaně do večeře, kde se probralo snad vše kolem Seznamu, internetu, počítačů a jiného. Letos jsem vzal s sebou Zdeňka Philippa a Ondru Žáru. Zdeněk je senior programátorem a do jeho týmu spadá naše zpravodajské servery, homepage, TV program nebo třeba SeznamFS. Ondra je náš Javascriptový guru a má prsty v TV programu nebo třeba Javascriptové knihovně JAK.

Zdeněk si připravil povídání o Pythonu, protože jak říká bez Pythonu by nebyl Seznam. Aplikace a skripty v něm napsané jsou v Seznamu všudypřítomné. Jeho přednášku můžete najít na zde. Závěrečným slajdem se snažil namotivovat zejména žáky základních škol. :) Čtěte ji pokud nevíte o Pythonu vůbec. A pokud vás to zaujme, zavítejte třeba na Py.cz. Ondra účastníkům vykládal o Javascriptu a naší knihovně JAK, prezentaci najdete na jeho stránkách. Z JAKu si vybral některé widgety, protože ty nejlíp navnadí mladé Javascriptisty. Kdybych ještě tvořil Javascriptové stránky, hned bych knihovnu využil.

Po obědě jsme opět nabídli volnou diskusi na libovolné téma. Dotazy směřovaly k vyhledávání, spojení Centra s Atlasem, fámy kolem prodeje Seznamu, IMAPu nebo Jabberu. Byla to pro nás hezká sonda do toho, o čem mladí dnes přemýšlejí. Jak jinak, pikantnosti vedou :)

Letošní LSM už skončilo a příští rok jistě bude pokračovat. Máte-li technicky zaměřené děti, možná je to ten pravý tábor pro ně. Věřím, že i příští rok tam Seznamáci zavítají a něčím je obohatí.

'Vlasta
Vlasta

19.06.2008 12:34 - Technici - trvalý odkaz

Tváří v tvář problému

Našim uživatelům jsme teď na helpdesku víc nápomocni díky on-line komunikaci, která je na internetu nejefektivnější.

Požadavky uživatelů jsem doteď  řešili hlavně e-mailovou formou a pomocí kontaktních formulářů. Tak se tvořilo hodně písemné komunikace a její vyřízení mohlo trvat dlouho. Díky novému systému uživatelé už nečekají  na naši písemnou odpověď, ale problém řeší v reálném čase přímo s operátorem.

 
Průměrná doba řešení jednoho požadavku je 5 minut, přičemž operátoři komunikují hned s několika uživateli najednou. To významně zvyšuje možnosti využití technické podpory pro uživatele , pro operátory to ale znamená větší soustředěnost a nasazení.

           
Prvním krokem k úspěchu na obou stranách je identifikace služby, ke které se problém nebo dotaz vztahují. Hodně pomáhá i to, když má uživatel rozmyšleno, co přesně požaduje nebo s čím má problém. Pouhé konstatování „nefunguje to“ zbytečně prodlužuje dobu řešení a znepříjemňuje komunikaci oběma stranám zbytečným množstvím  otázek.  Velmi proto doporučujeme využívat
centrální nápovědu služeb. Většina z nejčastějších otázek je v nápovědě detailně zpracována.

 
A se kterými službami Vám na online podpoře pomůžeme?

 
V první řadě se jedná o e-mailové služby (mimo zapomenutá hesla, které mají
vlastní formulář), Sweb, fulltextové vyhledávání, komunitní služby Lidé.cz a Spolužáci.cz a jiné.

 
On-line podpora je dostupná ve všední dny od 07:00h do 20:00h. Souběžně s ní je možné využít i telefonickou podporu, která je však kapacitně omezena.


Věříme, že nová on-line podpora přinese uživatelům ještě jednodušší práci s našimi službami a nám nové zkušenosti, bez kterých bychom nemohli naši práci dál vylepšovat.

 

Zdeněk a Lukáš

Autor:
seznam
Další blogy:
Fulltext blog
Mapy.cz blog
Sklik.cz blog
PR blog
FC blog
Sreality.cz blog

Kliknutím si přidáte nejnovější zprávy z tohoto blogu přímo na hlavní stránku Seznamu.

Archív:
duben 2014
PoÚtStČtSoNe
- 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 - - - -